آموزشی

۱۰ پیشنهاد برای مطالعه موثر

مطالعه مؤثر
نوشته شده توسط پدرام کاشانی

مطالعه خوب اتفاقی نیست. دبیران و روانشناسان سال‌هاست که روی متدهای مطالعه تحقیق می‌کنند. برخی از این تحقیقات از بهترین دانشگاه‌ها مانند استنفورد، ایندیانا و شیکاگو گزارش شدند که حاصل مشاهدات و آزمایش‌های دقیق، روی روش‌های مطالعه بهترین دانش‌آموزان بوده است. دانش‌آموزانی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند، به آسانی یاد می‌گیرند و مطالب را مدت بیشتری در حافظه نگه می‌دارند و از طرفی در زمان صرفه‌جویی می‌کنند. در ادامه به بررسی ده روش موثری که محققان یافته‌اند می‌پردازیم.

پیشنهاد اول: طبق یک فهرست مطالعه کنید

همانطور که هر روز می‌خوابید یا غذا می‌خورید، در روز چند ساعتی برای مطالعه کنار بگذارید. با خودتان صادق باشید و هر روز طبق برنامه عمل کنید. هر فرد زمانی که به مطالعه اختصاص می‌دهد بسته به توانایی‌هایش روی موضوع مختلف متفاوت است. پیشنهاد می‌شود به طور میانگین برای هر ساعتی که در کلاس حضور دارید، دو ساعت مطالعه کنید. حضور در کلاس قدم اول است، کار اصلی بعد از آن شروع می‌شود!

پیشنهاد دوم: در شرایط مناسب مطالعه کنید، زمان همیشگی/مکان همیشگی/هر روز

اگر تمرکز کردن برای شما مشکل است، محیط مناسب به شما کمک می‌کند. میز مطالعه شما باید در جایی ساکت و تا حد ممکن از هر چیزی که حواستان را پرت می‌کند دور باشد. وقتی هر روز در جای همیشگی مطالعه می‌کنید تمرکز کردن ساده‌تر است. این یک عمل ناخودآگاه است. برای مثال زمانی که پشت میز آشپزخانه نشسته‌اید، انتظار دارید تا غذا بخورید یا  همیشه برای تماشای تلویزیون روی کاناپه می‌نشینید و … . عادت به مطالعه در جای همیشگی در زمان همیشگی ارتباط شما را با درس حفظ می‌کند.

پیشنهاد سوم: مکان مطالعه خود را با لوازم مورد نیاز تجهیز کنید

میز شما باید با تمام لوازمی که برای تمام کردن تکلیف یا مطالعه خود احتیاج دارید تجهیز باشد. مداد، خودکار، پاک‌کن، تراش، منگنه، جزوه کمکی، خوراکی و نوشیدنی و …برای برخی از کارها شما به ماشین حساب یا لوازم خاص احتیاج دارید. دم دست بودن لوازم مورد نیاز باعث می‌شود که بین مطالعه شما وقفه نیفتد. اگر دوستانتان با شما تماس می‌گیرند، اجازه بدهید پیغام بگذارند، می‌توانید بعد از مطالعه به آن‌ها زنگ بزنید. خوراکی و نوشیدنی مناسب روی میز شما تمام رفت‌ و آمدهای بی‌پایان شما تا آشپزخانه را تمام می‌کند. هر بار که از پشت میز بلند می‌شوید و برمی‌گردید باید دوباره برای تمرکز وقت بگذارید.

پیشنهاد چهارم: منتظر محرک نباشید

آیا می‌توانید تصور کنید که یک بازیکن فوتبال تا مسابقه بعدی برای تمرین صبر کند؟ او چه بخواهد و چه نخواهد باید برای باقیماندن در رقابت هر روز تلاش کند. دانش‌آموز هم همینطور. او نباید منتظر آزمون یا امتحانات آخر ترم باشد. پس هر روز خود را برای آزمون و تست‌های احتمالی آماده کنید. تکالیف را به موقع انجام دهید، درس را دوره کنید تا همیشه آماده باشید.

پیشنهاد پنجم: یک دفتر مرتب و منظم، نمرات را بهتر می‌کند

به گفته محققان رابطه محکمی بین نظم و نمرات خوب وجود دارد. شما باید بدانید هر چیزی که احتیاج دارید، کجاست. برای هر موضوع، جایگاه مخصوصی در دفترتان مشخص کنید، سعی کنید دفترتان با تقویم اجرایی ترم هماهنگ باشد، به این ترتیب مطالب را راحت پیدا می‌کنید. این‌کار برای موفقیت بسیار حیاتی است و به شما در مدیریت زمان کمک می‌کند. اگر شما جزوه یا نوشته‌ای را گم کنید، زمان زیادی برای دوباره بدست‌آوردن یا پیدا کردن آن از دست می‌دهید.

پیشنهاد ششم: تکالیف خود را مرتب انجام دهید

تمام تکالیف خود را با دقت و همراه جزئیات در دفتر خود نگهدارید. اینکه شما بدانید از خود چه توقعی دارید، بزرگ‌ترین قدم برای تمام کردن تکالیف، درست بموقع است.

پیشنهاد هفتم: از اسرار تجارت استفاده کنید!

فلش کارت فقط مخصوص دبستانی‌ها نیست. آن‌ها ابزار یادگیری هستند. یک طرف کارت فقط عبارات مهم را بنویسید و آن طرف کارت معانی و تعاریف را یادداشت کنید. کارت‌ها را همیشه همراه خود داشته باشید و در وقت‌های مرده از آن‌ها استفاده کنید، مثل زمانی که در راه مدرسه، یا وقتی منتظر نوبت دندانپزشکی هستید، در اتوبوس، یا حتی آن‌ها را به آینه خود بچسبانید و هنگام مسواک زدن آن را دوره کنید. باورتان نمی‌شود استفاده از وقت‌های مرده چقدر موثر است! خلاق باشید و اسرار تجارت مخصوص خود را ابداع کنید تا به یادگیری بهتر کمک کنید.

پیشنهاد هشتم: یادداشت خوب، بیمه شما مقابل فراموشی است

هنگامی که در کلاس معلم شما بر روی یک نکته تاکید می‌کند، حتما آن را یادداشت کنید. یادداشت‌برداری خوب را یاد بگیرید.این‌گونه نوشته‌ها درست قبل از امتحان می‌تواند به شما کمک کند. بدون این یادداشت‌ها شما باید دوباره تمام جزوه و کتاب‌ها را دوره کنید. ممکن است این یادداشت‌ها حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ صفحه جزوه را برای شما به یک‌بار مطالعهخلاصه کند. می‌توانید نکات را در کمتر از یک ساعت برای خودتان یادآوری کنید. پس فکر نکنید با یادداشت کردن وقت خود را حدر داده‌اید، در حقیقت شما در حال صرفه‌جویی زمان هستید.

پیشنهاد نهم: نگاهی به درس آینده بندازید

روانشناسان راز درس خواندن را در یادگیری برای آینده می‌دانند. افراد باتجربه می‌گویند هنگامی که در وقت اضافی درس آینده را مطالعه می‌کنید، زمانی که می‌خواهید آن درس را مطالعه کنید زمان مورد نیاز را به یک چهارم آن کاهش می‌دهد. الفبا می‌تواند مثال خوبی باشد. همه ما با تکرار حروف الفبا آن‌ها را یادگرفتیم و بعدها از آن‌ها استفاده کردیم. همچنین بلند خواندن نیز به شما بسیار کمک خواهد کرد. قرائت بلند یا به عبارت دیگر صوت، یکی از بهترین روش‌ها برای ذخیره اطلاعات در ذهن است. تا می‌توانید مطالبی که یادگرفته‌اید را دست‌کاری کنید. خواندن، نوشتن، شنیدن و بلند بیان کردن و در برخی موارد عملی لمس کردن و … . تحقیقات نشان داده‌اند دانش‌آموزانی که درس را جلوتر مطالعه می‌کنند، چهار برابر مدت زمان دیگران مطالب را به یاد می‌سپارند.

پیشنهاد دهم: مرتبا دوره کنید

هشتاد درصد دانش‌آموزانی که دوره نمی‌کنند مطالب را طی دو هفته فراموش می‌کنند. اولین دوره درس باید فاصله بسیار کمی از زمان یادگیری یا کلاس درس داشته باشد. دوره کردن مثل سپر شما در مقابل فراموشی است و به شما کمک می‌کند تا مطالب را به حافظه بلند مدت خود بفرستید. این‌کار درست زمانی که سر جلسه امتحان گیر کرده‌اید شما رانجات می‌دهد و حتی اضطراب قبل امتحان را کاهش می‌دهد.

در حالی که این ده روش و پیشنهاد بسیار کارساز هستند، اما بزگترین بخش برای موفقیت، مسئولیت پذیری است. اگر دانش‌آموز در مقابل مطالعه و وظایف خود مسئولیت پذیر نباشد، تمام متدهای دنیا هم کمکی به او نمی‌کنند. درست مثل تمام  زندگی، شعار درس خواندن هم “من در مقابل موفقیت خودم مسئول هستم!” است. اگر برای مطالعه ثمربخش تلاش کنید، نه تنها هر روز بهتر و بهتر یاد می‌گیرید، بلکه این کار به زودی تبدیل به عادت و به آسانی آب خوردن می‌شود. جواب این تلاش هم نمرات بالا و اعتماد به نفسی می‌باشد که در زندگی عادی و حرفه‌ای خود به آن نیاز خواهید داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید