آموزشی

بهترین ساعت برای مطالعه

زمان مطالعه
نوشته شده توسط پدرام کاشانی

بهترین زمان مطالعه چه ساعتی است؟ این سوال یکی از موضوعات بحث برانگیز میان دانش‌آموزان می‌باشد. مطالعه روزانه بهتر است یا شبانه؟ هر کدام طرفداران خودش را دارد که از مزایای آن صحبت می‌کنند و دلایل بسیاری دارند که می‌توانند شما را قانع کنند تا ساعت مطالعه خود را به شب یا روز تغییر دهید.

هر کسی معتقد است که بهترین زمان مطالعه را می‌شناسد؛ اما از نظر محققان جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد. بسیاری از مطالعه در روز راضی هستند، در حالی که برخی در شب بهتر مطالعه می‌کنند. ما در این مقاله به برخی مزایای مطالعه روز و شب به طور جداگانه اشاره می‌کنیم تا تصمیم‌گیری برای شما ساده‌تر شود.

برخی از مزایای مطالعه در روز

 • بعد از یک خواب راحت و کامل شبانه، شما انرژی بسیار زیادی دارید و می‌توانید به سادگی روی موضوع مطالعه خود تمرکز کنید.
 • زندگی اکثر مردم در روز جریان دارد و شب زمان خواب است. دنبال کردن این جریان برای شما مزایای بسیاری دارد. مانند باز بودن کتابخانه‌ها و مغازه لوازم التحریر و …
 • بیشتر مردم در روز در دسترس هستند. شما می‌توانید با هم‌کلاسی، معلم یا دوستان خود ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها برای رفع مشکلاتتان کمک بگیرید.
 • نور طبیعی برای چشم بسیار بهتر از نور مصنوعی است. نور صنعتی باعث می‌شود چشم‌ آسیب ببیند و زمان‌بندی خواب شما بهم بخورد.

برخی مزایای مطالعه در شب

 • مردم در روز فعال و شلوغ هستند اما هنگام شب فقط شما و جغدها بیدارید و می‌توانید در آرامش و سکوت مطالعه کنید.
 • اگر خوش‌شانس باشید و در نزدیکی خانه خود یک کتابخانه شبانه‌ روزی وجود داشته باشد٬ می‌توانید تنها در کتابخانه مطالعه کنید.
 • در شب عواملی که حواس شما را پرت کند کمتر وجود دارند و اکثر دوستانتان خواب هستند. شبکه‌های اجتماعی هم در این ساعات فعالیت خاصی ندارند.
 • همه چیز در شب متفاوت است و این جمله حقیقت دارد. شب می‌تواند خلاقیت شما را بالا ببرد و کمک کند که مسائل را به شیوه‌ی دیگری ببینید.

مزایای بیشتری در این دو گزینه انتخابی وجود دارد اما باید دانست که در نهایت این تصمیم به شخصیت فرد بستگی دارد و زمان معینی به عنوان بهترین ساعت مطالعه وجود ندارد. ممکن است هر فرد با خصوصیات فردی خودش و با توجه به موضوع مطالعه٬ مدیریت زمان٬ منابع و ساعت طبیعی خواب خود، تصمیم متفاوتی بگیرد.

اما اگر تصمیم دارید که در شب مطالعه کنید یا برایتان جالب است که بیشتر بدانید، شما را تشویق می‌کنیم که قسمت بعدی را هم مطالعه کنید.

چند پیشنهاد برای مطالعه در شب

این چند پیشنهادات را به دقت مطالعه کنید تا از زمان خود بهترین استفاده ببرید.

 • عادت کنید: اگر تصمیم دارید که در شب مطالعه کنید، به طور مداوم این‌کار را انجام دهید. بدن شما پس از مدتی به این رویه عادت می‌کند و می‌توانید بهترین استفاده را از زمان مطالعه خودتان ببرید. اگر گاه‌و‌بیگاه زمان مطالعه خود را تغییر دهید بدن شما نمی‌تواند به نیاز شما درست پاسخ دهد. یک زمان را به طور مشخص انتخاب کنید.
 • استراحت کنید: مطالعه در شب به این معنی نیست که شما نباید به اندازه کافی بخوابید. کلید موفقیت شما یک ذهن آماده است که به اندازه کافی استراحت کند. طوری برنامه‌ریزی کنید که در کلاس یا مکان‌هایی که نباید چرت نزنید.
 • نور کافی: ممکن است برای همه ما پیش بیاید، زمانی که شروع به مطالعه کردیم و هنگامی که سرمان را بلند کردیم متوجه شدیم که هوا تاریک شده است. اگر می‌خواهید در شب مطالعه کنید مطمئن شوید که اتاق یا محیط شما دارای نور مناسب و کافی است.
 • مدیریت زمان: هنگامی که در شب مطالعه می‌کنید٬ خیلی ساده زمان را گم می‌کنید و همین موضوع، اهمیت برنامه‌ریزی را برای شما بیشتر می‌کند. یک جدول زمانی درست کنید و پیشنهاد می‌کنیم بین هر ۵۰ دقیقه٬ پنج تا ده دقیقه استراحت کنید.
 • موسیقی: همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از مزایای مطالعه در شب بالا بودن درجه خلاقیت شماست. برای همین بسیاری از هنرمندان شب کار می‌کنند. یکی از را‌ه‌های بالا بردن خلاقیت شما گوش دادن به موسیقی مناسبی است که به شما انگیزه می‌دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید