آموزشی

یادگیری زبان خارجی با تکیه بر روان‌شناسی

آموزش زبان‌های خارجی
نوشته شده توسط پدیده کاشانی

تا به حال با کسانی که چندین بار تصمیم به یادگیری زبان خارجی کرده‌اند و هر بار هم مدتی را مشغول بوده‌اند ول در نهایت آن را رها کرده‌اند، روبه‌رو شدید؟ شاید خود شما هم جزو آن دسته از آدم‌ها باشید که هر سال تصمیم می‌گیرند، شروع کنند، کتاب، سی‌دی، نوار یا مجموعه آموزشی‌ای می‌خرند، حتی در کلاس‌های مختلف هم ثبت‌نام می‌کنند. شروع می‌کنند ولی نمی‌توانند به پایان برسانند. مدتی به کلاس می‌روند ولی خسته می‌شوند و در نهایت هم عطای یادگیری یک زبان خارجی را به لقایش می‌بخشند، تا سال یا سال‌های آینده! و این روند احتمالا تا سال‌ها ادامه دارد و هر چه هم سنشان بالاتر می‌رود افسوس سال‌های گذشته را می‌خورند.

مشکل کجاست؟

تصور کنید کسی را که در کلاس نقاشی اسم‌نویسی می‌کند. این شخص اگر به نقاشی علاقه‌مند باشد، احتمالا بعد از گذشت یک سال، همراه دیگر هم‌دوره‌ای‌ها یک نمایشگاه گروهی برگزار می‌کند. بعد از آن کم کم برای تابلوها و کارهایش مشتری پیدا می‌شود و باز هم احتمالا بعد از گذراندن یک دوره کامل، می‌تواند نمایشگاهی مستقل برپا کند و همین طور تا آخر….

کسی که شروع به یادگیری یک ساز، یک صنعت و یا یک هنر می‌کند، می‌تواند با تمام وجود تغییراتی را در زندگی احساس کند. می‌تواند این تغییرات را لمس کند (شاید به صورت نقدی!) و از تشویق اطرافیانی که پیشرفت او را می‌بینند نیز بهره‌مند می‌شود. ولی متاسفانه این مساله در مورد یادگیری یک زبان خارجی صدق نمی‌کند. ممکن است شما سال‌ها به کلاس زبان بروید و در این مسیر پیشرفت‌های قابل توجهی هم داشته باشید، ولی آیا این پیشرفت‌ها تغییری هم در زندگی روزمره شما ایجاد می‌کنند؟ آیا اطرافیان شما متوجه این تغییرات می‌شوند؟ آیا آنها پیشرفت‌های شما را تحسین می‌کنند؟ آیا اصلا شما مجالی برای نمایش این تواناییتان پیدا می‌کنید؟ فکر می‌کنم پاسخ بیشتر شما به این سوالات منفی باشد و نکته هم دقیقا همین جاست. ما در ایران زندگی می‌کنیم و به دلیل شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، آنچنان که باید و شاید، به ابزار و لوازم لازم دسترسی ندارین. مثلا بیشتر ما شرایط مسافرت به کشورهای اروپایی و امریکایی را نداریم، امکان مصاحبت با یک خارجی را نداریم، امکان حضور در محافل بیگانه یا سخنرانی به زبان‌های بیگانه و در یک کلام قرار گرفتن در محیط بیگانه را ندارین.

چاره چیست؟

برای مشکلاتی که گفتم راه‌حل‌های فراوانی هم وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنم:

۱- یک راه بسیار ساده و احتمالا جذاب این است که در مسیر یادگیری یک زبان خارجی، در مورد پیشرفت‌هایتان با اطرافیان صحبت کنید. منظورم صحبت به زبان خارجی نیست. شما باید این کار را به زبان خودتان انجام دهید. فرض کنید در یک کلاس زبان انگلیسی ثبت‌نام کرده‌اید و در اولین جلسه آن هم شرکت فعالی داشته‌اید. وقتی ب منزل برگشتید، می‌توانید سخنرانی‌ای به این شرح برای خانواده‌تان داشته باشید:
امروز موفق شدم مدت دو ساعت در کلاس زبان بنشینم. واقعا عالی بود. مدرس کلاس اسمم را پرسید و من هم آنقدر خوب جواب دادم که دهان همه باز مانده بود. اسمم را خیلی قشنگ تلفظ کردم. غوغا بود.
خوب، حتما متوجه شدید که قصد شوخی داشتم ولی امیدوارم متوجه منظور کلی شده باشید. باید در مورد کارهایی که برای یادگیری زبان انجام داده‌اید نمرات خوبی که گرفته‌اید، جواب‌های خوبی که به سوالات داده‌اید و پیشرفت‌هایی که کرده‌اید با دوستان و اطرافیانتان صحبت کنید.

۲- برای خودتان جایزه بخرید. اگر نمره خوبی گرفته‌اید، اگر پاسخ خوبی به سوالات مدرس کلاس داده‌اید، اگر در مسابقه مقامی کسب کرده‌اید، معطل نکنید و قبل از آنکه دیگران بخواهند خبردار شوند و شما را تحویل بگیرند (یا احتمالا نگیرند!)، خودتان خودتان را تحویل بگیید. بستگی به‌ توان مالیتان دارد. فرض کنید در کلاس زبان شرکت کرده‌اید و امتحان نهایی از صد نمره است. با خودتان قرار بزارید که اگر نمره‌ای بین ۹۰ تا ۹۹ بود، یک لباس بخرید و اگر ۱۰۰ گرفتید، یک قطعه برای کامپیوترتان بخرید. یا چیزهایی شبیه به این.
این یکی از راه‌هایی است که پیشرفت و طی کردن پله‌های موفقیت در یادگیری یک زبان خارجی را برای شما ملموس می‌کند.

۳- حالا یادگیری زبان خارجی آن هم برای کسی که در اول راه ایستاده آن‌قدرها هم جذاب نیست، بیایید آن را برای خودمان جذاب کنیم. چگونه؟
اصولا وقتی برای چیزی خرج می‌کنیم، برایمان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، جلوه بیشتری پیدا می‌کند. بسته به توان مالیتان، هفته‌ای یک یا دوبار، ماهی یکی دوبار، کتاب، سی‌دی، بسته‌های آموزشی، انواع و اقسام ابزار و وسایل موجود در زمینه آموزش زبان بخرید. خرید کتاب‌های مختلف، رنگارنگ با موضوعات متنوع و در عین حال مفید، خرید سی‌دی‌های فیلم، موسیقی، آموزشی و انواع و اقسام چیزهای دیگر نه تنها در بعد آموزشی می‌توانند به شما کمک کنند، که خرید و نگهداری ور دیدن آنها می‌تواند شما را به سمت یادگیری بکشاند. ضمیر ناخودآگاه شما بدن آنکه آن کتاب را بردارید و ورق بزنید، شما را در خال و هوای زبان قرار می‌دهد.

سه راهی که در اینجا بیان شد، تنها نمونه‌هایی از ده‌ها راه تست شده و نشده هستند که کارشناسان روان‌شناسی یادگیری زبان به فراگیران زبان‌های مختلف ارایه می‌دهند. ممکن است شما از همه این راه‌ها استفاده کنید و آن‌ها با داشته‌های شما مطابقت داشته باشند، شاید هم تنها با یک یا دو تا از این راه‌ها بتوانید هماهنگ شوید. پس امتحان کنید و بهترین راه را برای انرژی دادن به خودتان انتخاب کنید.

فراموش نکنید که خواندن و یادگیری مباحث مرتبط با یک زبان تنها یکی از عناصری است که به شما در مسیر تسلط به آن زبان کمک می‌کند. مواردی با این بحث و شاید مهم‌تر از آن، انرژی علاقه و عشقی است که شما در این مسیر خرج می‌کنید.

 

منبع: مهدی فیروزی – مجله موفقیت

دیدگاه خود را بیان کنید