تغذیه

نکاتی درباره تغذیه مناسب برای دانش‌آموزان

تغذیه مناسب
نوشته شده توسط پدرام کاشانی

تغذیه مناسب با خوب فکر کردن و انگیزه همراه است. برای شروع یک تغذیه مناسب به ۹ نکته بسیار مفید در این مقاله اشاره شده است.

آب بنوشید

به طور منظم آب بنوشید. آب یک راه بدون کالری برای رفع تشنگی است که به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرکز کنید. ۶۰ درصد بدن ما از آب تشکیل شده، پس باید روزانه ۳لیتر (آقایان)/۲ لیتر (بانوان) آب بنوشیم.

پیشنهاد – یک لیوان آب روی میز مطالعه خود داشته باشید و در حین مطالعه مرتبا آب بنوشید. یک بطری آب یا قمقمه با خودتان همراه داشته باشید.

شکر را محدود کنید

نوشیدنی و خوراکی‌های حاوی شکر، بیش از اندازه لازم دارای کالری هستند. شکر باعث می‌شود که قند خون شما مرتبا بالا و پایین شود که باعث بی‌حالی و سرگیجه می‌شود. دو موردی که شما مخصوصا برای آزمون باید از آن دوری باشید. از خوردن شکر چند ساعت قبل از آزمون خودداری کنید.

پیشنهاد – سه چهارم لیوان آب کربنات (یا آب گازدار) به یک چارم لیوان آبمیوه دلخواهتان اضافه کنید تا هم از طعم آبمیوه لذت ببیرید و هم جلوی کالری بیش از اندازه را بگیرید.

سبز، قرمز، زرد و …

هر روز میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ مصرف کنید. سبز، قرمز، زرد و آبی. بهترین راه برای بهتر کردن تغذیه روزانه استفاده از میوه و سبزیجات مختلف و رنگارنگ است زیرا هر کدام حاوی ویتامین‌ها و موادمعدنی مختلفی هستند که باعث می‌شود سالم و قوی بمانید، مخصوصا در دوران آزمون‌ها.

پیشنهاد – همیشه با خودتان تیکه‌های سبزی و میوه در ظرف تغذیه همراه داشته باشید تا در زنگ تفریح یا زمان استراحت از آن استفاده کنید.

آجیل بخورید

آجیل بهترین منبع پروتئین است و برای سلامت بسیار مفید است تا کلسترول را کاهش دهد. هنگامی که درطول روز و به اندازه آجیل بخورید، حال روحی شما خوب می‌شود. نگهداری و حمل آن بسیار سادست و می‌توانید همه جا از آن استفاده کنید.

پیشنهاد – یک چهارم لیوان از هر کدام، بادام زمینی، بادام، بادام هندی و یا هر مغز دیگری به همراه نصف لیوان از میوه خشک‌شده با هم مخلوط کنید و هر زمان احتیاج به سوخت‌گیری داشتید آن‌ها را بجوید.

ماهی برای سلامتی

ماهی حاوی روغن امگا-۳ می‌باشد و به یادگیری کیفیت بهتری می‌دهد و باعث می‌شود سوالات را بهتر حل کنید و به حافظه خود سرعت بدهید. سعی کنید هفته‌ای ۲ یا ۳ بار ماهی بخورید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

پیشنهاد – ماهی تکه شده را در فویل آلومینیومی بپیچید و برای ۲۰ دقیقه با درجه حرارت ۳۵۰ درجه داخل فر قرار دهید و همراه کمی برنج و سبزی بخورید. تن ماهی هم می‌تواند راه حل سریع و آسانی برای امگا-۳ باشد.

شکلات سیاه‌تر، بهتر

اینکار میل شما برای خوردن شیرینی را کاهش می‌دهد ولی مهم‌تر از همه اندورفین و فشار خون را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد – شکلات‌هایی با درصد کاکائو حداقل ۹۵ بخرید.

کافئین را کاهش دهید

ما حداکثر در روز اجازه استفاده ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین را داریم. بهتر است از قهوه و مواد کافئین‌دار استفاده نکنید.

پیشنهاد – کافئین اضطراب و آشفتگی را افزایش می‌دهد و در مواردی باعث سردرد می‌شود. برای رفع خستگی روی درس و مطالعه از نوشیدنی‌های گرم دیگری که فاقد کافئین هستند استفاده کنید.

کربوهیدرات را فراموش نکنید

گلوکزی که از کربوهیدرات جذب می‌شود، نقش سوخت موتور مغز شما را دارد. مغز باید همیشه با انرژی و با حداکثر پتانسیل خود عمل کند. تمام غلات و حبوبات و مواد حیوانی، میوه و سبزیجات منابع کربوهیدرات‌های متفاوتی هستند که میتوانند به شما در بهتر درس خواندن کمک کنند.

پیشنهاد – یک کاسه ذرت بو داده هنگام مطالعه کنار دستتان قرار دهید و اگر بین وعده ناهار و شام گرسنه شدید، از آن استفاده کنید. پودر سیر، پیاز یا فلفل به آن اضافه کنید و از نمک بپرهیزید.

صبحانه مفصل بخورید

صبحانه همیشه مهم‌ترین وعده غذایی بوده و هست. نتیجه صبحانه خوب به صورت آشکار در عمل کرده شما دیده خواهد شد. روز خود را با یک صبحانه مناسب آغاز کنید.

پیشنهاد – یک عدد موز، نصف لیوان شیر، ۱۰۰گرم ماست و میوه‌های دلخواه خود را درون مخلوط‌کن بریزید و یک دقیقه با سرعت مخلوط کنید. میتوانید اینکار را شب قبل انجام دهید تا صبح روز بعد در مسیر از آن استفاده کنید.

منبع: تغذیه مناسب – دانشگاه تورنتو

دیدگاه خود را بیان کنید